HTML

A guszta manguszta

Ahogy Liza látja a világot. Célom, hogy a tapasztalataimat, élményeimet megosszam veletek, és ezáltal elgondolkodtassalak és sokszor megnevettesselek titeket. Az élet sokszor nem úgy alakul ahogyan azt szeretnénk, de a lényeg, hogy mindenből hozzuk ki a lehető legjobbat. Álljunk pozitívan a dolgokhoz, merjünk újat kipróbálni és ha nem sikerül valami ne keseregjünk rajta sokáig, hanem álljunk fel, és haladjunk tovább. Az élet túl rövid!

Friss topikok

Linkblog

Szakvizsgáról szakvizsgázóknak és azoknak is, akik a szakvizsgáról most hallanak először.

2014.08.11. 10:12 lószúnyog

Mi a rosseb az a jogi szakvizsga?

Nos, azok az elvetemült emberek akik elvégzik a jogot, túlélik az első (második, harmadik) álláskeresési krízist, majd találnak végül egy megalázóan alacsonyan fizető állást, valamilyen nemesebb cél érdekében vagy valamilyen mentális zavarból kifolyólag :-) elhatározzák, hogy ők ezt három éven keresztül akarják csinálni,  majd eljutnak oda, hogy az a megtiszteltetés éri őket, hogy bejelentkezhetnek a szakvizsgára.

Három éven át a tápláléklánc legalján próbálják elkerülni, hogy felzabálják őket vagy ők egymást vagy ... saját magukat. Ja, azt nem kell, úgyis rágja őket...minket az ideg. Rendszeres beszámolók, vizsgák, továbbképzések, áttanult hétvégék. Ha ezek nem akkor meg meló reggeltől estig, nulla szabadidővel és nyugalommal.

Mindig megkérdezték tőlem, hogy ez most milyen vizsga volt (már megint!), és hogy ez mire jó, és hogy a bírónak, ügyvédnek és cégjogásznak is ilyen vizsgát kell-e tennie. Magyarországon a jogi szakvizsga egységes a jog bármely területén dolgozó jogász számára.

Jelenleg a szakvizsga három részből áll. Az egyik rész a polgári jog területéről mazsolázgat, a második büntetőjogból, a harmadik pedig szinte válogatás nélkül, találomszerűen 5 jogterületből. Az elsőként választott vizsgából kell írásbeli-és szóbeli vizsgát is tenni, a másik kettőből „csak” szóbelizni.

Az írásbeli vizsga alkalmával egy jogesetet kap a páciens. Néhány óra alatt kell túlesnie a Miasz@r ez? Mit keresek én itt? Miért én? Hú már ennyi az idő? Jaj, hol a jogszabály? Dehát ez hülyeség! Erre nincs jó megoldás! - alapvető felismeréseken és megoldani a feladatot. A feladat megoldásához jogszabályok használhatóak, de jelzem annyira genyák a feladatok, hogyha nem azzal foglalkozik valóban évek óta az ember esélye sincs, hogy ott csupán a jogszabályok alapján elégséges vizsgát tudjon produkálni.

Az írásbeli vizsga hetén van a szóbeli vizsga. A szóbeli azzal kezdődik, hogy a páciensnek szegezik a kérdést, hogy fenntartja-e az írásbelin papírra vetett gondolatait, vagy azon módosítana-é. Köztudottan az írásbeli vizsga utáni másodperceket a vizsgázók azzal töltik, hogy konzíliumot tartanak a nála okosabb kollégákkal, főnökökkel, ahol visszaböfögik, majd együtt újra megrágják a jogesetet és annak megoldását, így aztán elég magabiztosan lehet erre a kérdésre választ adni ott, napokkal később. Vizsgabizottságtól függ, hogy az esetleges módosítást milyen lelkülettel fogadja.

Az írásbeli vizsga megvitatását követően kezdődik az igazi próbatétel, ami úgy kb. 30-60 percig is eltarthat. 3 vizsgáztató faggatja a vizsgázót, aki mire sorra kerül tul.képpen már a saját nevét se tudja 100%-os bizonyossággal. Előzőleg ugyanis napokig mesterséges fényen, szövegkiemelők illatán, és a papírlapokról lenyaldosott rostanyagokból élt. Emberi emésztésre alkalmas táplálékot a gyomor már nem fogad be a vizsga előtti napokban, órákban. Az alvás luxuscikké válik, a televízió műsorok sivár ajánlata viszont felértékelődik és egy gagyi szappanopera is úgy kell a paragrafusokon szétcincálódott idegsejteknek és a véreres szemgolyóknak mint az all you can eat-es svédasztalos vacsora után a Bilagit.

A vizsgabizottság tagjai egyébként olyan emberek akik önként vállalták, hogy drága szabadidejüket olyan nemes célra ajánlják, hogy mások életének eme fontos napját előre és megfontolt szándékkal megkeserítsék, de legalábbis megnehezítsék. Mindhárom vizsgáztató, csak egy tárgyból kérdez, méghozzá nyilván abból amivel foglalkozik, és úgy sejtem, a másik két területből akár a vizsgázó által feltett kérdésekre se tudnának válaszolni. Tisztelet a kivételnek, itt is van nyilván olyan szabálysértési joggal foglalkozó jogász, aki keni-vágja a büntetőeljárásból a harmadfokú eljárást. Megjegyzem, ez nem tartja őket vissza attól, hogy gúnyosan mosolyogjanak vagy Bridget Jones-oszan kinevessenek (aki amikor nem érti miről van szó, azért nevet nehogy kilógjon a sznobok társaságából, és amikor megkérdezik a véleményét annyi érdemit tud hozzászólni, hogy Nem tudják hol a wc?) ha a másik vizsgáztató kérdésére nem a megfelelő választ adod.

A szóbeli vizsga tehát három résztantárgyból áll, ezeket kérdezik sorban, a sorrend a vizsgázó által választható. A szóbeli vizsga elvileg át kellene, hogy fogja az egész anyagot, de persze nem így van, a fent említett okokból. A vizsga végén az embert kiküldik, pár pillanatra amíg a vizsgabizottság megtanácskozza az érdemjegyeket, majd visszahívnak és közlik az eredményeket, esetleg hozzáfűznek dicsérő szavakat vagy kritikát.

Hát ez volna a szakvizsga. Dióhéjban. Egy kis ízelítő. Élesben azért sokkal izgibb! ;-)  

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://manguszta.blog.hu/api/trackback/id/tr916594355

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása