Manapság sokan hiszik úgy, hogy utazni drága mulatság.Ha szívesebben térsz be egy utazási irodába, hogy szervezett útra befizess, azután elmenj egy zsúfolt úticélra, zsúfolt buszokkal, ahol halálra unod magad napokig, akkor valóban előfordulhat, hogy kidobott pénznek és elvesztegetett időnek érezheted a nyaralást, vagy utazást, és a kidobott pénz a legnagyobb luxus. Szerintem.
1. Első lépés a hozáállás megváltoztatása. Nem agykontrollos "tudommiajóneked és teiseztakarod és jóleszneked" tanfolyamot kapsz tőlem, csupán ötleteket adnék, gondolatébresztőnek szánom az alábbiakat. Szóval, az első amire szükséged van az a bátorság, fantázia, elkényelmesedésről való lemondás.
2. Második lépés az elméleti tervezés. Lényeges szempont, hogy mennyi pénzt szánsz rá, hány szabadnap áll rendelkezésedre. Találd ki, hogy kb. mi az ami érdekel, hegyek vagy a tenger, meleg vagy hidegebb éghajlatú tájak, városnézés vagy természetjárás.
3. Lépés a gyakorlati része a tervezésnek.
1. Végy elő pár papírlapot, tollat.
2.Nyisd meg a következő ablakokat a böngésződben: valutaváltót (pl. http://www.xe.com/currencyconverter/), google térképet, a ryanair (www.ryanair.com) és a wizzair (www.wizzair.hu) oldalát. További jó oldal még a skyscanner.hu oldal is.
Alap tudnivaló még, hogy Budapestről Brüsszel-Charleroi-t és Varsó Chopin repülőtereket érdemes nézni, mivel ezek a legjobb ugródeszka rep.terek. Ide 3200-4000 Ft-ért már el lehet jutni egész évben. Brüsszelbe reggel 6 körül indulnak az első járatok és nyolc körül vannak Charleroi-ban (ami nem Brüsszel, még csak nem is külvárosi része, szóval onnan még egy óra a bejutás a belga fővárosba, és kb. 10-15 euro a reptérről. Ezért ha már láttad Brüssszelt, vagy hozzám hasonlóan neked sem a szíved csücske, akkor jobb ha a kora reggeli géppel indulsz Budapestről, és kb. három órás ráhagyással a gép érkezésétől számítva, nézel további csatlakozási lehetőséget.
Charleroi-ban a vasútállomás
3. Szóval a lapra írd fel, hogy mikor indulnak olcsó pénzért járatok Brüsszelbe. Ha ezzel megvagy kezdheted nézni, hogy pl. Brüsszelből hova mennek neked tetsző helyekre repülők. (ha mégis úgy alakulna, hogy ott kell éjszakázni, Charleroi-ban vannak hostelek, már a repülőtér közelében is, így megspórolhatod magadnak a Brüsszeles transzfer árát).
A ryanairnél a feltüntetett árak a rep.jegyek teljes árát mutatják. Annyit tudnod kell, hogy a fedélzetre egy kis méretű poggyász térítés nélkül felvihető (azaz egy közepes méretű hátizsák). A wizzairnél már erre is plusz díjat kell fizetni, ezért ezt még számítsd hozzá az ő rep.jegyeikhez. De ez se nagy összeg, és ha ketten mentek pakolhattak egy csomagba, ezzel is spórolni lehet.
4. Vásárlás - Amikor összeállt a terv, a lényeg, hogy gyorsan kell cselekedni, mert a rep. jegy árak gyorsan megváltozhatnak. Ha pl. fel van tüntetve, hogy már csak 2 jegy, vagy már csak 4 jegy, az azt jelenti, hogy hamarosan el fog fogyni. (és tényleg elfogy:-) FONTOS: vásárláskor megkapott kódokat jegyezd fel (megküldik emailben is), ezeket nagyon fontos, hogy megőrizd, mivel enélkül becsekkolni nem tudsz. A kapott kódokkal interneten csekkolj be a honlapon. A becsekkolás után hozzájutsz egy beszállókártyához. Ezt legjobb ha rögtön mented pdf file-ban. Ki kell majd nyomtatni is. A csekkolásnál a vonalkódot olvassák le kütyüvel, ezért jó minőségben nyomtasd ki és ha össze is hajtod, ott ne nyomorítsd meg a papírt. A legbiztosabb ha pendrive-on IS nálad vannak a beszállókártyák, vagy a telefonodon meg tudod nyitni az email fiókot, vagy bármi más informatikai megoldásod van rá.
5. Szóval ha már anyagilag könnyítettél magadon, a következő lépés, hogy megnézd a repülőterekről való bejutást a városokba. A legtöbb repülőtér a külvárosokban van, sőt van hogy onnan 50 km távolságra. Ezért kellett kinyitnod a google térképet, hogy ellenőrizd ezt. Az esetek többségében kb. 10 euroért lehet a repülőterekről a városba bejutni. Igaz ez pl. Párizsra, Milánóra, Brüsszelre, Göteborgra,stb. Viszont van olyan repülőtér is ahol tömegközlekedéssel is el lehet jutni, nagyon baráti áron. Pl. Varsóban, Eindhovenben, és a kisebb desztinációkban.
Billundban
Következő teendő a szállás keresés. Szállás megoldására különböző lehetőségek vannak, itt most nyilván nem azokhoz szólok akik csak a Meridienben bírnak villásreggelizni, hanem olyanokhoz mint amilyen én is vagyok, hogy az utazás élménye e legfontosabb számukra, és jól elvannak egy vonaton elmajszolt otthonról hozott szalámis szendviccsel is reggelire.Reggelire csak, mert ebédre melegítek szalontüdőt konzervben, áááá nemis...inkább pacalt. Pfúj. :-) De a reggeli az abszolút igaz, és bevált szokásom. Szóval a szállásra a legolcsóbb megoldás a repülőtéren alvás. (nézzétek meg a linket, szuper oldal) Olyanoknak ajánlom ezt a megoldást, akik bárhol, bármikor képesek aludni, nem zavarja őket a fény, a zaj (az, hogy fél óránként figyelmeztet egy mennyei hang, hogy az őrizetlenül hagyott csomagokat intergalaktikusan megsemmisítik), és tudnak repülőtéri bútorokon aludni. Én próbáltam, kevés sikerrel, engem leginkább a zaj zavart (de talán az, hogy lázas voltam, és rázott a hideg:-)
Másik olcsó megoldás a "kanapészörfölés". Létezik egy couchsurfing oldal, oda kell regisztrálnod, és embereket bombázni kérésekkel, hogy alhatnál-e náluk egy éjszakát. Több helyen voltam már, kipróbált dolog. Működik. Én nagyon kedvelem. Kalandos mindig, de ennyi izgalom belefér. Bár ingyenes a dolog, és senki semmit nem vár érte, mégis mindig ajándékokkal (figyelmesség) érkezünk a szállásadóhoz. Előnye: embereket ismersz meg, segítenek tanácsokkal, ingyenes. Hátránya:sok utánajárást igényel, és nem biztos, hogy összejön, ezért az utazás előtt legalább két héttel érdemes elkezdeni a keresgélést. De ha ez mégse jönne össze még mindig kereshetsz olcsó szállást. Ezek pedig a hostelek, azaz kollégiumszerű ifjúsági szállások, ahol több fiatal hozzád hasonló utazó húzza meg magát egy-két éjszakára. Itt is lehet jókat beszélgetni. A pihenés azonban nem garantált, hiszen a véletlentől függ, milyen szobatársakat kapsz ajándékba. :-) Némi plusz pénzért lehet két ágyas szobát is kérni, és akkor már teljes a nyugalom. A hosteleken felül vendégszobákat, és apartmanokat is érdemes keresni.
Hol legyen a szállás? Ez egy igen fontos szempont. A repülőtér közelében érdemes keresgélni ha későn érkezel, ha korán indulsz tovább, vagy a városba egyébként nem mennél be, mert csak átszállni fogsz másnap reggel. Mi pl. akkor aludtunk repülőtéren amikor másnap korán reggel indult a gépünk Prágából Bariba (úgy emlékszem 5:30-tól volt a becsekkolás, szóval nekem az elég korán van). Ha normális időben érkezel, és nem korai géppel indulsz tovább és a várost is látni szeretnéd akkor egy városi szállást javasolnék. Szállást itt szoktam nézni: www.hostelbookers.com , www.hostelworld.com.
Varsói hostelszoba
A szállást érdemes előre lefoglalni, és kifizetni a foglalási díjat, ami pár száz forint egy este esetén. A foglalásról kapsz emailben egy visszaigazolást (vouchert), amivel majd érvényesítheted személyesen megjelenve a foglalásodat. Ezt is ki kell nyomtatnod! A szállásokon az ingyenes wifi, zuhanyozási lehetőség (általában közös fürdőszoba-szóval papucsot érdemes vinned), közös konyha helyiség teafőzési, és kajamelegítési lehetőség adott.
Ha már a repülőjegyek is megvannak, és a szállás is, meg a transzfereket is megnézted akkor összeállt a költségvetés. Ezen felül a kajára kell majd költened, meg belépőkre, tömegközlekedésre, szórakozásra.
4. Készülődés: első és legfontosabb a sértetlen beszállókártyák és az ÉRVÉNYES személyi igazolványod, útleveled (ha szükséges). Második: szállásfoglalásáról a visszaigazolás, kóddal! Térkép a repülőtérről való eljutásról, menetrendekkel az érkezéshez induláshoz igazítva, térkép a szállásra jutáshoz, térkép a megtekinteni kívánt helyekhez, megtekinteni kívánt helyek nyitvatartási ideje, belépő árak, stb. Természetesen bankkártya, pénz. Én a legtöbb helyen kártyával szoktam fizetni, vagy kártyáról vettem fel pénzt. De ennek vége. Miután utolsó alkalommal minden egyes kp. felvételnél Göteborgban 1200 Ft-ot számítottak fel, azt hittem szívlötyögést kapok! Szóval váltunk itthon eurót, legfeljebb azokon a helyeken ahol nincs euro, nemzeti valutára váltom az eurót, és aztán a maradékot vissza,és még így is jobban jövök ki mintha a bank lenyúlna ennyit. Útikönyveket se árt vinni, ha van. Én utazós fórumokról szoktam kinyomtatni okosságokat, a repülőn ezt épp van is idő elolvasni.
Abba meg, hogy ki hogyan és mit pakol a táskájába hadd ne szóljak már bele. Lényeg, hogy mérgezett vért (ami egyébként elengedhetetlen része minden jó utazásnak) a repülőtársaságok tájékoztatója szerint nem lehet felvinni a gépre. Szóval azt ne pakoljatok....
Remélem mindenki kedvét meghoztam az utazáshoz, és most hajrá! :-) Jó utazást mindenkinek! Ha van fontos infótok, vagy javaslatotok, tanácsotok, várom őket szívesen a hozzászólásokban.
Pusszantás.